Alla segrare i Göteborgsvarvet

Nedan hittar du de män och kvinnor som vunnit Göteborgsvarvet sedan första startskottet 1980.

År Herrar Tid Damer Tid
1980 Göran Högberg, Enhörna IF 1.06,17 Midde Hamrin, IK Vikingen 1.15,50
1981 Göran Högberg, Enhörna IF 1.05,44 Evy Palm, Mölndals AIK 1.17,47
1982 Mats Erixon, Mölndals AIK 1.02,54 Grete Waitz, Norge 1.09,57
1983 Tommy Persson, Heleneholms 1.04,40 Jeanette Nordgren, IK Vikingen 1.14,54
1984 Mats Erixon, Mölndals AIK 1.03,14 Midde Hamrin, IK Vikingen 1.10.46
1985 Mats Erixon, Mölndals AIK 1.04,35 Jeanette Nordgren, IK Vikingen 1.13,44
1986 Mats Erixon, Mölndals AIK 1.03,41 Evy Palm, Mölndals AIK 1.12,11
1987 Mats Erixon, Mölndals AIK 1.03,37 Midde Hamrin, Mölndals AIK 1.13,24
1988 Håkan Börjesson, IF Hagen 1.05,13 Evy Palm, Mölndals AIK 1.14,19
1989 Simon Robert-Naali, Tanzania 1.03,35 Elisabeth Johannesson, Wärnamo SK 1.17,16
1990 Tomas Robert-Naali, Tanzania 1.01,54 Midde Hamrin, Mölndals AIK 1.12,45
1991 Andrea Nade, Tanzania 1.04,38 Ingrid Kristiansen, Norge 1.12,30
1992 Onesmo Ludago, Tanzania 1.03,24 Suzanne Rigg, England 1.13,26
1993 Francis Robert-Naali, Tanzania 1.03,37 Ritva Lemettinen, Finland 1.13,30
1994 Onesmo Ludago, Tanzania 1.03,08 Ritva Lemettinen, Finland 1.13,04
1995 Richard Nerurkar, England 1.02,39 Ritva Lemettinen, Finland 1.13,18
1996 Wilson Musto, Kenya 1.03,12 Aniela Nikiel, Polen 1.14,29
1997 Martin Ojuku, Kenya 1.01,44 Joyce Chepchumba, Kenya 1.09,50
1998 Fred Ntabo, Kenya 1.03,28 Nadesjda Iljyna, Ryssland 1.12,31
1999 Rachid Ait-Bensalem, Marocko 1.02,18 Nadesjda Iljyna, Ryssland 1.11,47
2000 Faustin Baha, Tanzania 1.02,42 Stine Larsen, Norge 1.09,28
2001 Pavel Loskutov, Estland 1.03,00 Stine Larsen, Norge 1.11,07
2002 Mustafa Mohamed, IF Hälle 1.03,35 Lena Gavelin, Jamtrennarna 1.13,03
2003 Benjamin Rotich, Kenya 1.03,43 Miriam Wangari, Kenya 1.13,27
2004 Mustafa Mohamed, IF Hälle 1.04,03 Leah Kiprono, Kenya 1.18,06
2005 Silas Sang, Kenya 1.03,19 Susan Kirui, Kenya 1.12,34
2006 Abdelkader El Mouaziz, Marocko 1.02,14 Helena Javornik, Slovenien 1.12,34
2007 Sylvester Kimeli Teimet, Kenya 1.04,03 Kirsten Melkevik Otterbu, Norge 1.12,38
2008 Sylvester Kimeli Teimet, Kenya 1.01,21 Kirsten Melkevik Otterbu, Norge 1.10,19
2009 Nicholas Manza Kamakya, Kenya 1.01,55 Ana Dulce Felix, Portugal 1.11,27
2010 Sammy Kiprono Kirui, Kenya 1.01,10 Amane Gobena, Etiopien 1.11,40
2011 Albert Kiplagat Matebor, Kenya 1.00,52 Joyce Chepkirui, Kenya 1.09,04
2012 Victor Kipchirchir, Kenya 1.00,25 Hilda Kibet, Holland 1.09,27
2013 Jackson Kiprop, Uganda 1.03,13 Isabella Ochichi, Kenya 1.11,29
2014 Ghirmay Ghebreslassie, Eritrea 1.00,36 Worknesh Degefa, Etiopien 1.10,12
2015 Richard Mengich, Kenya 1.00,44 Worknesh Degefa, Etiopien 1.08,13
2016 Richard Mengich, Kenya 59,35   Viola Jepchumba, Kenya 1.08,01  
2017 Geoffrey Yegon, Kenya 1.00,19 Fancy Chemutai, Kenya 1.07,58