Alla segrare i Göteborgsvarvet

68 löpare har sprungit in som första man och första kvinna sedan starten 1980.

Vinnarna genom historien

Segrarna:Låt oss presentera segrarna av Göteborgsvarvet genom tiderna

ÅrHerrarTidDamerTid
1980Göran Högberg, Enhörna IF1.06,17Midde Hamrin, IK Vikingen1.15,50
1981Göran Högberg, Enhörna IF1.05,44Evy Palm, Mölndals AIK1.17,47
1982Mats Erixon, Mölndals AIK1.02,54Grete Waitz, Norge1.09,57
1983Tommy Persson, Heleneholms1.04,40Jeanette Nordgren, IK Vikingen1.14,54
1984Mats Erixon, Mölndals AIK1.03,14Midde Hamrin, IK Vikingen1.10.46
1985Mats Erixon, Mölndals AIK1.04,35Jeanette Nordgren, IK Vikingen1.13,44
1986Mats Erixon, Mölndals AIK1.03,41Evy Palm, Mölndals AIK1.12,11
1987Mats Erixon, Mölndals AIK1.03,37Midde Hamrin, Mölndals AIK1.13,24
1988Håkan Börjesson, IF Hagen1.05,13Evy Palm, Mölndals AIK1.14,19
1989Simon Robert-Naali, Tanzania1.03,35Elisabeth Johannesson, Wärnamo SK1.17,16
1990Tomas Robert-Naali, Tanzania1.01,54Midde Hamrin, Mölndals AIK1.12,45
1991Andrea Nade, Tanzania1.04,38Ingrid Kristiansen, Norge1.12,30
1992Onesmo Ludago, Tanzania1.03,24Suzanne Rigg, England1.13,26
1993Francis Robert-Naali, Tanzania1.03,37Ritva Lemettinen, Finland1.13,30
1994Onesmo Ludago, Tanzania1.03,08Ritva Lemettinen, Finland1.13,04
1995Richard Nerurkar, England1.02,39Ritva Lemettinen, Finland1.13,18
1996Wilson Musto, Kenya1.03,12Aniela Nikiel, Polen1.14,29
1997Martin Ojuku, Kenya1.01,44Joyce Chepchumba, Kenya1.09,50
1998Fred Ntabo, Kenya1.03,28Nadesjda Iljyna, Ryssland1.12,31
1999Rachid Ait-Bensalem, Marocko1.02,18Nadesjda Iljyna, Ryssland1.11,47
2000Faustin Baha, Tanzania1.02,42Stine Larsen, Norge1.09,28
2001Pavel Loskutov, Estland1.03,00Stine Larsen, Norge1.11,07
2002Mustafa Mohamed, IF Hälle1.03,35Lena Gavelin, Jamtrennarna1.13,03
2003Benjamin Rotich, Kenya1.03,43Miriam Wangari, Kenya1.13,27
2004Mustafa Mohamed, IF Hälle1.04,03Leah Kiprono, Kenya1.18,06
2005Silas Sang, Kenya1.03,19Susan Kirui, Kenya1.12,34
2006Abdelkader El Mouaziz, Marocko1.02,14Helena Javornik, Slovenien1.12,34
2007Sylvester Kimeli Teimet, Kenya1.04,03Kirsten Melkevik Otterbu, Norge1.12,38
2008Sylvester Kimeli Teimet, Kenya1.01,21Kirsten Melkevik Otterbu, Norge1.10,19
2009Nicholas Manza Kamakya, Kenya1.01,55Ana Dulce Felix, Portugal1.11,27
2010Sammy Kiprono Kirui, Kenya1.01,10Amane Gobena, Etiopien1.11,40
2011Albert Kiplagat Matebor, Kenya1.00,52Joyce Chepkirui, Kenya1.09,04
2012Victor Kipchirchir, Kenya1.00,25Hilda Kibet, Holland1.09,27
2013Jackson Kiprop, Uganda1.03,13Isabella Ochichi, Kenya1.11,29
2014Ghirmay Ghebreslassie, Eritrea1.00,36Worknesh Degefa, Etiopien1.10,12
2015Richard Mengich, Kenya1.00,44Worknesh Degefa, Etiopien1.08,13
2016Richard Mengich, Kenya59,35Viola Jepchumba, Kenya1.08,01
2017Geoffrey Yegon, Kenya1.00,19Fancy Chemutai, Kenya1.07,58
2018Shadrack Kimining, Kenya1.01,31Meseret Belete Tola, Etiopien1.09,06