Blir det du som springer med Team Aron?
Trots att Göteborgsvarvet sedan länge är slutsålt finns nu en unik möjlighet att ansöka om en startplats, och dessutom göra det i sällskap med äventyraren Aron Andersson.
Aron Andersson är en av Sveriges mest inspirerande äventyrare, känd för sina häpnadsväckande prestationer och sin förmåga att gång på gång tänja gränserna för vad som är möjligt. Den 23 maj gör han debut i Göteborgsvarvet, den 21 kilometer långa folkfesten genom Göteborgs gator.
Till sin premiär vill han inte springa ensam. Nu söker han tio personer som vill bli en del av Team Aron och dela upplevelsen hela vägen från start till mål.
För att passa i teamet ska du vilja springa hela loppet tillsammans med gruppen, sprida rörelseglädje längs banan och ha riktigt roligt under vägen!
Målet för teamet är att genomföra loppet på cirka 2 timmar och 15 minuter, men tiden är sekundär. Det centrala är att hålla ihop som grupp och skapa en minnesvärd upplevelse tillsammans.
En plats i Team Aron ger dig en startplats till Göteborgsvarvet 2026 och lite andra överraskningar!
Ansök till Team Aron senast den 22 april.
2026-04-02