Rekordstart för Göteborgsvarvet 2027, över 29 000 är redan anmälda.
Bara två dagar efter årets stora folkfest är intresset för nästa års Göteborgsvarvet större än någonsin. Efter att anmälan öppnade under lördagen har redan över 29 000 löpare säkrat sin plats till världens största halvmaraton 2027, och för första gången med en helt jämn fördelning mellan män och kvinnor.
– Det är helt fantastiskt att se det enorma intresset för löpning och Göteborgsvarvet. Att över 29 000 personer redan har anmält sig efter bara två dagar är otroligt, än mer glädjande är att fördelningen mellan män och kvinnor just nu är 50/50, säger Madelene Gimlegård, kommersiell chef på Göteborgsvarvet.
Göteborgsvarvet har sedan starten 1980 vuxit till att bli ett av världens mest uppskattade halvmaraton och lockar löpare från hela världen till Göteborg varje vår. Kombinationen av publikfest, stadens energi och upplevelsen längs banan fortsätter att attrahera både nya och återvändande deltagare.
– Göteborgsvarvet handlar om så mycket mer än 21 kilometer. Det är känslan längs hela banan, människorna, musiken och gemenskapen som gör att så många vill komma tillbaka år efter år. Det är en folkfest som verkligen engagerar hela staden, säger Gimlegård.
Arrangören uppmanar den som vill springa nästa år att vara ute i god tid.
– Vi vet att många planerar sitt löparår runt Göteborgsvarvet och med den här anmälningstakten är ett gott tips att anmäla sig snabbt, det ser ut som att vi kommer sälja slut rekordtidigt, säger Gimlegård.
2026-05-25